Home > Nové Mesto nad Váhom > Nové časti na stránke

Nové časti na stránke

November 4th, 2008

Ani som sa nenazdal a máme tu už november. Hoci teplotami to na november nevyzerá, no je to tak. Vítam Vás teda opäť s novým článkom. V poslednom období pribudlo na stránke množstvo noviniek.

V prvom rade by som chcel poďakovať ľuďom, ktorí mi pomohli so zbierkou historických fotiek, ktorých počet sa vyšplhal až na číslo 400. Som veľmi rád, že sa mi podarilo tieto fotky získať a že som ich mohol umiestniť na web a podeliť sa o ne s Vami. Málokto videl tieto fotky a určite si veľa ľudí s radosťou zaspomína na tie časy, keď sa naše mesto vyvíjalo. Konečne, po niekoľkých mesiacoch hľadania, teda viem ako vyzerali domy tam, kde je teraz sídlisko Rajková, viem ako sa postupne rozširovala výstavba škôl, ako sa menila ulica Hviezdoslavova, námestie, okolie mesta, koryto Váhu, a iné….

Už v predošlom článku som spomínal akciu Adresár lekárov s vyhľadávaním, na ktorú by som nerád zabudol. Tento pravidelne aktualizovaný zoznam lekárov prináša zatiaľ len pozitívne ohlasy, čo som veľmi rád. Aj napriek niektorým nepresným údajom sa snažím všetky údaje s pomocou návštevníkov stránky pravidelne upravovať. Adresár lekárov obsahuje v súčasnosti 113 záznamov lekárov pôsobiacich v Novom Meste nad Váhom. V budúcnosti by sa mi mohlo podariť pridať do databázy aj lekárov z celého okresu.

V polovici októbra pribudla na stránke nová časť o Knižnici Ľ.V.Riznera. Aj táto časť má veľký úspech u ľudí, podarilo sa mi dať dohromady jednak historickú časť a jednak súčasnú stránku novomestskej knižnice. Tento projekt vznikol v spolupráci s Knižnicou Ľ.V.Riznera, konkrétne s pani Berkovou a ďalšími pracovníčkami knižnice. Časť obsahuje historické fotografie, súčasné fotografie, štatistiky knižnice, mená všetkých riaditeľov, cenník služieb a veľa iných zaujímavých informácií.

V poslednom období sa v meste zvýšila kriminalita, či už okrádanie ľudí, krádeže áut, ŠPZ-iek, alebo vandalstvo v podobe sprejerstva alebo ničenia majetku mesta. Na sprejerstve ako takom nie je nič zlé, pokiaľ to je na vyhradenom mieste alebo na majiteľom schválenom priestore. Napr. ako to je v prípade zubnej lekárky na ulici Bernolákova (pri Knihe). Tam si nechala majiteľka vkusne nastriekať graffitmi stenu, z ktorej je jasno vidieť, že ide o zubnú ambulanciu. Lenže nie vždy to takto býva. Dnes už málokde nájdete pekne vymaľované a čisté budovy, steny, či iné hnuteľné či nehnuteľné veci. Nedávno prerobený podchod, nové protihlukové steny pri koľajniciach, popísaný pamätník v parku, popísané historické budovy, znehodnotené vlakové súpravy, dopravné značky, schodiská, športová hala, paneláky, domy, budova kina, MsKS. Toto všetko sa už stalo terčom drzých sprejerov, ktorým nestačí plocha vyhradená pre sprejerov pri Športovej hale. Je pravda nemajú kde, keďže už je plná pekných graffitov, ale nemusia sprejovať hneď všade. Určite si uvedomujú, že sa dopúšťajú minimálne priestupku, čaká ich nie malá finančná náhrada škody, ale aj problémy s políciou. Obvodné oddelenie Policajného Zboru v Novom Meste sa preto rozhodlo aj v spolupráci so stránkou www.nmnv.sk a TV Pohoda bojovať proti týmto vandalom. Na TV Pohoda bežali v reportáži kontakty, kde môžu obyvatelia oznamovať ich sťažnosti. Na tejto stránke sa taktiež objavil formulár pre odosielanie ANONYMNÝCH sťažností, takže sa nemusíte obávať nejakých problémov. Všetky odkazy idú automaticky do schránky polície. Máme dosť už tých zničených majetkov v meste. Skúste si predstaviť keby sa to stalo Vám. Čo by ste robili? Nebolo by Vám to jedno a určite by ste to nenechali tak. Takisto ani sprejerom a ich rodičom by sa nepáčilo, keby ich dom či byt akýmkoľvek spôsobom poškodili.

Neodsudzujem všetkých sprejerov, nehádžem Vás do jedného vreca, ani nie som nejaký odporca graffitov, ale pokiaľ to má byť na nie vyhradených miestach a ešte to aj vyvesovať na web, tak to som vážne proti tomu. Nevyznám sa síce v tom, čo sa ako volá, no tie podľa môjho názoru „čmáranice“ alebo podpisy tých „umelcov“ nie sú vôbec pekné a len škodia tým krajším kresbám.

Len pred pár dňami som na stránku hodil ešte jednu zaujímavú časť o Novom Meste nad Váhom – Podzemné chodby, alebo ako to iní nazývajú, pivnice. Mnoho ľudí sa ma pýtalo na mapku týchto chodieb, ale tá však neexistuje. Chodby nikdy neboli poriadne preskúmané. Existuje však mapa pivníc či väčších priestorov, ktorá je zobrazená v kronike mesta. Máloktorá z týchto pivníc však dnes ešte existuje. Ničia sa v dôsledku výstavby nových polyfunkčných budov. Ak to pôjde takto ďalej, o chvíľu budeme niektoré chodby a pivnice, kde sa kedysi ukrývali ľudia, vidieť len z fotiek, ktoré mám na stránke. Za materiály a fotky ďakujem kamarátke Janke J., ktorá sa touto témou zaoberá už dlhšiu dobu a bola ochotná poskytnúť jej materiály. To čo som dal na stránku je len zlomok toho, čo všetko nevieme. Podzemné chodby, niekedy označované aj ako katakomby sú plné tajomstiev, nebolo by na škodu ich preskúmať, ja sám by som tam „dole“ dokonca išiel. Tu ide ale aj o ochotu ostatných ľudí (majiteľov domov a pivníc) a inštitúcií (cirkev, MsÚ, múzeum a firmy, ktoré by mohli finančne pomôcť na tento projekt). Touto témou sa budem však zaoberať v inom článku.

Teraz niečo k mestu. Možno ste si už niektorí všimli, že sa plánuje výstavba komplexu bytových budov na ulici Športová (pole oproti futbalovému štadiónu AFC). Bolo len otázkou času, kedy sa aj táto prázdna časť, kedysi nazývaná aj „jahodovisko“ zastavia. Práve nadišiel ten čas. Keďže sa stáva centrom cestovného ruchu, je tu potrebné vytvoriť ubytovanie pre turistov či budúcich obyvateľov mesta. Čoskoro, či chceme alebo nie, sa určite naplánuje aj výstavba na Kamennej. Okolie Kamennej sa časom úplne zaplní takýmito komplexmi a toto bude pravdepodobne ďalší priestor na výstavbu. Dnes sa však riešia iné problémy, ako nazvať nové ulice, ktoré vznikajú pri štadióne. Dilema s podtitulom Ovocie či významné osobnosti sa preberala už medzi občanmi, v médiách aj na MsÚ. Podľa mňa by bolo pre ľudí jednoduchšie si zapamätať mená slovenských významných osobností ako ulice nazvané podľa ovocia. Už len napr. ulice Jarná a Letná sa mi zdajú hrozne chaotické, málokto vie, že sú také v meste. Nie to ešte kde sa nachádzajú.

„China town“ (naše milované námestie) sa v októbri rozrástlo o ďalšie dva čínske obchody – ďalšie lacné oblečenie a reštaurácia, ktorá vyzerá na pohľad celkom elegantne, jedlo som tam však zatiaľ nevyskúšal. Asi by stálo za reč začať sa baviť o pomenovávaní ulíc podľa čínskych dejín. Keď už tu môžeme mať Hong-Kong či Šanghaj, tak prečo nie? Samozrejme žartujem. Táto invázia ma už dosť žerie.

O najbližšom článku Vás budem informovať na stránke. Nie všetko som spomenul, čo som chcel, ale to napíšem v ďalšom. Nakoniec oznam pre motoristov: Podjazd ešte nie je oficiálne otvorený.

Pači sa ti to? Prosím, zdieľaj to.
Comments are closed.