Akcie Trenčiansky kraj

Magnety tanečnej scény (TS Bažant Pohoda)

Tanečná scéna má na festivale Bažant Pohoda svoje nezastupiteľné miesto a organizátori sa aj tento rok snažia priniesť do Trenčína výber z toho najlepšieho, čo v súčasnosti hýbe klubovým životom. Najnovšími prírastkami v programe festivalu sú aktuálne vychytené dubstepové hviezdy Magnetic Man a Rusko, electro s píchuťou techna Simian Mobile Disco, drum´n´bassoví Dirtyphonics, ale aj jeden z najúspešnejších slovenských hudobných exportov – B-complex.

Za značkou Magnetic Man stoja hneď traja krstní otcovia dubstepu – Skream, Benga a Artwork, ktorí svoje tri počítače menia na hutnú a vtieravú zmes hudobných nástrojov, beatov a rytmov, presahujúcich hranice pôvodného žánru, dubstepu. „Všetci traja sme tu úplne umlčaní. Toto je Magnetic Man, nie sú to traja rôzni ľudia, je to jeden celok,“ hovorí Skream, ktorý so svojim sólovým projektom vystupoval na Bažant Pohode aj vlani. Magnetic Man sú dnes označovaní za lídrov tanečnej britskej scény, ich eponymný debut z októbra 2010 sa stal jednotkou v UK Dance Chart a v albumovom rebríčku sa dostal až na piate miesto.

Rovnakému žánru sa venuje aj ďalší Angličan – Chris Marcer aka Rusko, jeden z najuznávanejších predstaviteľov dubstepu súčasnosti. Nahráva pre kultový label Mad Decent a ešte k tomu dokáže tento štýl dostať aj do povedomia širšej verejnosti. Jeho sety však nestratili nič na živelnosti, energii a ohromnej výzve do tanca. Rusko je ako neriadená hudobná strela.

Londýnska dvojica Simian Mobile Disco si urobila meno už pred niekoľkými rokmi svojim remixami a takmer elektropopovými hitmi, no ich zatiaľ posledný album Delicacies z novembra 2010 je ešte zdokonalený temnými zvukmi techna. Polovica dua, James Ford, sa presadil aj ako úspešný producent nahrávok Klaxons, Arctic Monkey, Florence and the Machine, Peaches a naposledy aj sólového EP Beth Ditto z Gossip. „Simian Mobile Disco live je skvelá a vtipná zábava,“ hovorí Jana Polnischová z Agentúry Pohoda. SMD sú povestní nielen skvelou šou, ale aj využitím analógovej techniky počas vystúpení. „Neviem, prečo to funguje, ale milujem to,“ hovorí druhý z dvojice Jas Shaw.

„V súčasnosti je ťažké prísť v hudbe s niečím úplne novým, ale táto partia to robí od začiatku,“ vyjadrila sa na margo francúzskeho DJ-ského kvarteta Dirtyphonics legenda drum and bassu Shimon. Aj keď sú Dirtyphonics pasovaní za zástupcov d´n´b, sami toto škatuľkovanie odmietajú a dokazujú, že ich baví celá škála elektronickej hudby, d´n´b rovnako ako dubstep, break, electro či hip-hop. A ich live produkcia má energiu rockového koncertu. V roku 2009 získali prestížnu DNB Arena Awards pre najlepšieho nováčika, v súčasnosti už patria k najrešpektovanejším zoskupeniam tanečnej scény.

Na pätnástom ročníku Bažant Pohody nebude chýbať ani vývozný klenot slovenského drum´n´bassu – B-Complex. Aj keď len prednedávnom získal cenu Radio Head_Awards pre najlepšieho nováčika, tvorí už vyše desaťročia a dlhodobo patrí k stáliciam drum´n´bassovej scény. Nielen domácej, veď vydáva v britskom Hospital Record a hráva po celom Starom kontinente, účinkoval už aj u protinožcov, v týchto dňoch sa opäť chystá na Nový Zéland.

K ostatným potvrdeným interpretom však pribúdajú aj mená z iných, ako tanečných žánrov. Svoje vystúpenie si zopakuje alternatívna formácia WWW, ktorá patrí k tomu najlepšiemu zo súčasnej českej hudobnej ponuky, a nový objav organizátorov, skupina Islet z waleského Cardifu. „Zažili sme ich jedinečné vystúpenie len nedávno na festivale Eurosonic v holandskom Groningene. Štyria hudobníci sa striedali na nástrojoch, kričali, behali po pódiu a dohromady z toho vznikala absolútna radosť z hudby,“ vysvetľuje produkčná Jana Polnischová.

Organizátori zatiaľ potvrdili vyše 40 účinkujúcich, medzi inými Portishead, Mobyho, Public Image Ltd., dEUS, Beirut, Peter, Björn and John a mnohé ďalšie.

Permanentky sú v súčasnosti v predaji za 59 eur, od 15. marca 2011 sa však menia ceny, permanentky budú v ponuke za 69 eur a sobotňajšie lístky za 59. V predpredaji sa zatiaľ predalo vyše 10 tisíc vstupeniek, pričom kapacita festivalu je limitovaná na 30 tisíc ľudí v areáli. Festival sa uskutoční 7., 8. a 9. júla 2011 na trenčianskom letisku.

Pači sa ti to? Prosím, zdieľaj to.