Akcie Okres NM

Headlinerom festivalu Žákovic Open budú Arrested Development (TS)

Na Slovensko opäť zavíta slnečná hip-hopová kapela Arrested Development z Atlanty. Dvojnásobní víťazi Grammy Awards vystúpia na letnom festivale Žákovic Open, ktorý sa koná 22. a 23. júla v Trenčianskych Bohuslaviciach.

Skupina príde na Slovensko v rámci európskeho turné predstaviť svoj najnovší album Strong, ktorý vyšiel v máji v roku 2010. Zaspomínajú si však aj na staré hity ako Mr. Wendal, Tennessee, či People Everyday. Ako sa vyjadril organizátor festivalu Yxo Dohňanský, ktorý videl kapelu počas ich ázijského turné, Arrested Development je vo vynikajúcej forme. Fanúšikovia hip-hopu sa teda majú na čo tešiť.

Formácia Arrested Development zažila svoju zlatú éru v deväťdesiatych rokoch, kedy v amerických hitparádach obsadzovali popredné miesta ich songy z albumu 3 Years, 5 Months and 2 Days in the Life of.

V roku 1992 bol ich hudobný počin ocenený dvoma Grammy Awards. Jeden pozlátený gramofón si prevzali za pieseň Tennessee v rámci kategórie Najlepšie vystúpenie dua alebo skupiny. Ďalšie ocenenie získali za titul Najlepší nováčik roka. Kapelu vtedy tvorili Baba Oje, Rasa Don, Headliner, Montsho Eshe, Rasa Don a Speech.

Hudobníci z Arrested Development sa preslávili silnými textami a príjemnou tanečnou hudbou. Rozprávajú príbehy, ktoré zakladajú na textoch často so sociálnym a politickým základom. Ich texty z deväťdesiatych rokov sa sústreďovali skôr na bránenie černošskej hrdosti, na stále prežívajúci rasizmus, či poukazovanie na ich vtedajší slabší sociálny status. Príkladom môže byť text piesne Mr. Wendal, ktorý hovorí príbeh bezdomovca: „Mr. Wendal, človek z mäsa a kostí, ale nie podľa zákona.“

Najnovší album zvaný Strong upriamuje pozornosť už aj na zelenú politiku, vyzýva k environmentálnemu zmýšľaniu. Napríklad pieseň Greener z tohto albumu sa zaoberá globálnym otepľovaním a klimatickou krízou. Frontman skupiny Speech v nej nabáda ľudí k recyklovaniu. Ako naznačuje názov piesne, svet môže byť podľa Arrested Development zelenší.

Album Strong vyšiel v máji v roku 2010. Obsahuje piesne ako The World Is Changing, Bloody, Any Tree But That, Let Your Voice Be Heard, či Freedom. Ich skladby teda najnovšie hovoria o slobode, zázrakoch a o životnom prostredí. Muzikanti medzičasom rozšírili svoju kapelu o nových členov, a tak dnes vystupujú v zložení Speech, Baba Oje, JJ Boogie, One Love, Rasa Done, Za´, Tasha Larae a Montsho Eshe.

Nové CD sa v súčasnosti dostalo do Top Ten v japonskej Tokio Hot 100 Charts. Songy ako The World Is Changing a Greener rotujú po japonskej MTV. Pieseň Bloody sa ujala vo francúzskej MTV a na jednom z posledných vystúpení vo Francúzsku zaznamenala skupina dokonca nedostatok lístkov. Plagáty hlásali SOLD OUT (vypredané).

Slovenskí festivaloví nadšenci si môžu zgustnúť na dobrej hudbe už onedlho. Tešiť sa môžu aj na Davida Kollera, Billyho Barmana, Hex, ale aj na Mig 21. Vystúpia tiež multikultúrni United Flavour, slovenské duo Longital, koncertná kapela roka Puding Pani Elvisovej, Andrej Šeban, AMO, Vrbovskí Víťazi a Zóna A.

Na Radio_FM stage zatiaľ organizátor nahlásil skupiny ako The Lovely Pimps a Got Blue Balls. Ďalších interpretov oznámi organizátor festivalu onedlho.

Viac sa dozviete na: www.facebook.com/zakovicopen

www.zakovicopen.sk

Pači sa ti to? Prosím, zdieľaj to.