Nové Mesto nad Váhom

Hodnotenie posledných rokov v Novom Meste

Keďže sa blíži čas volieb, rozhodol som sa zhrnúť všetko čo sa v meste urobilo alebo neurobilo či už prácou tohto vedenia mesta alebo iných subjektov v Novom Meste nad Váhom. V nasledujúcej tabuľke sú zhrnuté asi najdôležitejšie POZITÍVA a NEGATÍVA o ktorých sa posledné 4 roky hovorilo, písalo a diskutovalo. Mnohé z nich siahajú do ešte vzdialenejších rokov, ale významným spôsobom ovplyvňujú súčasnosť a preto som ich uviedol v tomto zhrnutí. Veľká väčšina ľudí možno so mnou a s týmto článkom nebude súhlasiť, je to len pohľad obyčajného občana mesta a ďalších ľudí, ktorí mi posielajú maily alebo komunikujem s nimi osobne. Mnohé názory, nižšie uvedené, sú názory obyvateľov mesta, ktorým nie je ľahostajné, čo sa tu deje.

AK VÁM NEZOBRAZUJE ČLÁNOK, TAK KLIKNITE SEM: http://nmnv.sk/clanok.html

No boja sa verejne postaviť za svoj názor. Je na čase teda zmeniť nielen pokrytectvo u ľudí, ale aj nezáujem ľudí o verejné dianie. Mnohí ľudia, hlavne najmladšia a najstaršia skupina občanov – voličov nemajú dostatok informácií o o tom čo sa deje v našom meste, to nehovorím ešte o nadchádzajúcich komunálnych voľbách, ktoré sa budú konať o necelý mesiac – 27.11.2010. Nečakám zmenu na primátorskom mieste. Isté zmeny sa však stanú v MsZ, kde kandiduje xy kandidátov, ktorí nemajú nielen nejaké odborné znalosti na funkciu poslanca, ani prehľad o meste, ale ani záujem priniesť niečo nové, konkrétne a hlavne realizovateľné. Mnohých kandidátov poznám a vážne neviem pochopiť niektorých kandidatúru. Už vôbec nie lekárov. Tento článok Vám možno pomôže rozhodnúť sa v komunálnych voľbách. Je len na nás, obyvateľov mesta, či chceme aby sa tu niečo zmenilo alebo nie. Nové pracovné miesta, miesto pre mladé rodiny, kúpalisko-aquapark, nákupné centrá, zeleň, zdravotná starostlivosť, miesto pre vaše záľuby a šport, potenciál cestovného ruchu, bezpečnosť majetku a občanov. To je len časť z toho, čo by malo ľudí presvedčiť ísť voliť.

Opakujem článok je len hodnotenie toho, ako veci vidím nielen ja ale aj občania Nového Mesta. Obsahuje pozitíva/negatíva, ktoré by mohli byť napravené, no tí ktorí to urobili/neurobili možno ani za to nemôžu. Niektoré pozitíva/negatíva nie sú jednoznačné a môžu byť negatíva z určitého uhla aj pozitíva a naopak.

POZOR: Nenachádza sa tu všetko čo sa tu postavilo, zbúralo alebo prerobilo, doplnenie však je možné. Poradie jednotlivých pozitív/negatív je náhodné, nie je zoradené podľa priority.

POZITÍVA

NEGATÍVA

Mestské kultúrne stredisko táto doposiaľ obchádzaná 50-ročná budova konečne dostala nový vzhľad, koná sa tak na výročie vzniku MsKS, zhodou náhod tesne pred komunálnymi voľbami. Okolie už bolo upravené pred viac ako 5 rokmi.

Kino – za veľkými stromami v mestskom parku sa skrýva nevkusná budova kina Považan, ktorá určite nepriláka žiadnych návštevníkov kina. Pomaľované, opadané a posprejované steny sú zlá vizitka nášho mesta.

Ihriská na sídliskách -veľmi dobrým krokom bolo vytvorenie niekoľkých detských ihrísk na sídliskách v meste. Niektoré lepšie, niektoré horšie, avšak účel plnia a deti sa majú kde hrať a rozvíjať športového ducha.

TV Pohoda – ani dodnes táto MESTSKÁ televízia neslúži všetkým obyvateľom mesta, iba “vyvoleným”, ktorí si za to zaplatia navyše v podobe zriadenia káblovky od jediného poskytovateľa tejto služby v NM. O jej objektívnosti a amaterizme dizajnu štúdia a niektorých reportáží ani nehovorím. Samozrejme netýka sa to všetkých!!!

Vojenské kasárne – mesto dostalo kasárne od Ministerstva obrany. Máme možnosť poúknuť obrovské priestory pre širokú verejnosť. Nachádza sa tu okrem množstva skladov aj kino, telocvičňa, ubytovne a tenisový kurt. Využitie je však väčšie, svoje sídlo tu môžu nájsť Technické služby mesta, zdravotné stredisko, ubytovne či bytové domy, obchody,… To však závisí na ochote a peniazoch.

Vojenské kasárne – hoci mesto dostalo kasárne do vlastníctva, asi nikto nechce využívať tieto obrovské objekty. Nie pretože by v meste nevedeli ako, ale pravdepodobne sa čaká, kým sa to tým neudržiavaním súčasného stavu predá niekomu za veľmi podhodnotenú cenu. Inak neviem pochopiť u potenciálnych záujemcov ten nezáujem. Opäť tá informovanosť o dostupnosti a cene?!

Rekonštrukcie materských, základných a stredných škôl – prostredníctvom fondov z Európskej únie sa všetky materské a základné školy postupne zateplujú, zlepšuje sa vybavenosť tried, kvalita výučby a celkové pohodlie v škole

Vojenská závodná kuchyňa – jeden z vojenských objektov, ktorýmohlo mesto dostať za veľmi dobrú cenu okolo 200 tis. eur, alebo v prípade nezáujmu žiadneho iného subjektu úplne zadarmo. MsZ to však neschválilo a prišlo tak o možnosť mať dobrý priestor na prenájom na spoločenské účely. Teraz tam bude zriadená cirkevná škôlka.

Zimný štadión – dlho sa čakalo, kým bude mať mesto krytý zimný štadión. To sa podarilo a dnes máme pekný zrekonštruovaný štadión s kvalitným ľadom. Možnosť verejného korčuľovania na ľade a na inlinoch aj hokej či krasokorčuľovanie.

Zimný štadión – veľa sa hovorilo v médiách o predraženosti štadióna. Stojí len na zváženie, či štadión s údajne najlepším ľadom je to pravé, čo naše mesto potrebuje a aj niekedy dostatočne využije.

Nájomné byty Južná ul. I. a II. etapa – niekoľkým rodinám bolo pridelených od mesta spolu 200 bytov na konci mesta smerom na Čachtice. Pekné byty v dobrom prostredí určite potešia hlavne mladé rodiny s deťmi.

Kaufland a iné konkurenčné reťazce – už dávnejšie sa tu hovorilo o Kauflande a iných reťazcoch, ktoré tu mali stáť. Či už v areálu Henkelu, alebo na Kočovskej ul. Namiesto toho sa otvorila ďalšia pobočka Billy na námestí.

Monografia mesta – Už o niekoľko dní by mala vyjsť monografia mesta, ktorá bude prezentovať naše mesto zo všetkých strán. Okrem histórie v nej nájdeme informácie o športe, kultúre, školstve, cirkvi, faune a flóre, o významných osobnostiach, zdravotníctve,… Kniha bude obsahovať aj množstvo zaujímavých fotografií. Na tejto knihe som spolupracoval aj ja pri vypracovávaní časti o športe.

Technické služby mesta – o potrebe tejto organizácie netreba hovoriť. Problémom je však celková činnosť. Máme separovať odpad a keď idete na prekládkovú stanicu so sklom a iným separovateľným odpadom povedia vám, že hoďte to do komunálneho. O verejnoprospešných prácach ani nehovorím. Taká práca, kde jeden robí a ostatní sa pozerajú, je asi zaužívaná všade, aj u nás.

Vnútroblok – ul. Partizánska – po dlhej dobe sa aj táto časť dočkala obnovy. Pri rekonštrukcii sa vytvorili nové parkovacie miesta, športoviská, detské ihriská, zeleň, chodníky, cesty a obnovia aj fontánu, ktorá tu kedysi bola.

Oficiálna stránka mesta – pravdepodobne najdrahšia stránka, ktorá si zaslúži aj lepšie spravovanie. Stále málo aktualizovaná, s nedostatkom informácií o aktuálnom dianí. Stará Turá má obsahovo lepšiu stránku. Čo tak zlúčiť nmnv.sk s nove-mesto.sk?!

Mestský úrad – vynovená budova úradu zvnútra i zvonku vyzerá reprezentatívnejšie ako predtým. Mestský úrad bol rozšírený o ďalšie kancelárie hneď vo vedľajšej zrekonštruovanej budove železiarstva.

Optická sieť pre domácnosti – kedy sa dočkáme rýchlejšieho internetu za nižšie ceny? Čakáme opäť na vydanie stavebného povolenia pre všetkých poskytovateľov alebo na jedného konkrétneho?

Rímsko-katolícky a evanjelický kostol – v obidvoch kostoloch boli zrekonštruované nádvoria. Pribudlo pekné osvetelnie a v súčasnosti sa skončila rekonštrukcia strechy a krovu na r.-k. kostole

Cestovný ruch – Nové Mesto sa dodnes nespája s týmto slovným spojením, pritom máme v našom okolí množstvo pekných pamiatok, miest, históriu a zaujímavých prírodných úkazov. Prečo sa nepodporuje cestovný ruch? Prinesie to viac návštevníkov, viac peňazí a viac práce. Máme čo ukázať.

Železničné priecestie – Ćachtická ul. – dlhoročný problém bol vyriešený až tento rok. Koľajnice z bývalej vlečky boli odstránené a miesto bolo nanovo vyasfaltované.

OD Trend na námestí – niekto by sa spýtal, že prečo to je medzi negatávami, ale dôvod je jednoduchý. Nehodí sa vzhľadom múzeua, nemá verejné wc, ktoré tam mali byť a nie je postavená ako pasáž.

Separovaný odpad a nové smetné nádoby na sídliskách – od tohto roku máme povinnosť separovať odpad a preto sa nachádzajú všade nové, farebne rozlíšené kontajnery na odpad.

Budova na Komenského – doteraz sa nič nepohlo. Nikto nevie čo to je a čo sa s tým bude robiť. Čo to tu vôbec robí? Nemal tu stáť parkovací dom?

Zelená voda – nový vlastníci a nájomníci obidvoch pláži na Zelenej vode upravili pláže, zlepšili služby a ubytovanie. Už sa nemusíme hambiť za to aká je. V budúcnosti sa tu plánuje aquapark.

Centrálny tepelný zdroj – šedá škvrna na mape mesta. Odpadky, staré dokumenty, invertár, bezdomovci, nebezpečné látky a iné veci tu môžete nájsť voľne dostupné. Viď foto.

Blue Note – vkusná novopostavená budova na rohu ulíc Hviezdoslavova a J. Hašku. V podzemí príjemná reštaurácia a jazzový klub, jeden z najmodernejších.

Poliklinika – stará a nová – nevyhovujúci stav obidvoch objektov netreba pripomínať. Ani chýbajúce výťahy a bezbariérový prístup do novej polikliniky.

Parkovacie plochy na sídliskách – nedostatok parkovacích miest aspoň na chvíľu vyriešilo vybudovanie nových odstavných plôch na parkovanie na sídliskách.

Železničná a autobusová stanica – neporiadok v okolí stanice a slabé služby v okolí stanice, chýbajúca informačná tabuľa o odchodoch autobusov, zničené zástavky, hrozné nástupištia

Kamerový systém – zlepšil bezpečnosť v celom meste. Kamery na sídliskách, v podchode, na stanici, na kruhových objazdoch, pri zimnom štadióne a na školách sú veľkým prínosom.

Mestská hromadná doprava – jediná linka MHD v 20 tisícovom meste je veľmi málo. Primerané ceny za jazdu MHD a aj prispôsobené menšie autobusy (mini alebo midibusy) by určite potešilo mnohých, hlavne z obyvateľov nájomných bytov na Samotách, ktorí to majú napr. do centra aj 20 min.

Cestný podjazd – rekonštrukciou trate sa musela zmeniť úrovňová križovatka na mimoúrovňovú a bol vybudovaný podjazd s dobrým riešením. Nie je však skolaudovaný a už sú s nim problémy.

Podchod pre chodcov a cyklistov – starý podchod sčasti prerobili a dostavali nové východy s dvoma veľkými zákrutami. Mal byť kompletne prerobený. Jediné plus je monitorovanie kamerou.

Zdravotné stredisko na ul. Piešťanská

Nadchod – výkaly, odpadky a porozbíjané sklo tu je takmer každý deň. Rómovia bývajúci neďaleko spôsobujú problémy ľuďom prechádzajúcim nadchodom.

Kruhové objazdy – zefektívnili dopravu na problémových križovatkách. V budúcnosti by mali pribudnúť ešte ďalšie.

Železničný most cez Klanečnicu – nový most je nižší ako ten pôvodný a už pri výdatných dažďoch môžu spôsobiť vyliatie vodu z koryta.

Inteligentný systém svetelnej križovatky – každodenne zefektívňuje plynulosť dopravy na tejto križovatke.

Staré sklady na Holubyho ulici – o tomto mieste sa stále nič nehovorí. Je to nenápadné miesto v centre mesta. Kto je majiteľ? Aký má zámer s týmto priestorom?

Sweet&Coffee v parku – pekná a útulná kaviareň v parku J.M. Hurbana s vonkajším posedením. Ponúka kvalitnú kávu a výborné zákusky.

Nevyužité priestory v areáli Henkelu -nedávno sa v médiách objavila správa o novom investorovi v týchto priestoroch. Avšak od mesta nedostali stavebné povolenie kvôli nejakým nedostatkom.

CVČ a ZUŠ – obidve školské zariadenia spolu pod jednou strechou v zrekonštruovanej budove bývalej I. ZŠ.

Vojenské kúpalisko – areál bývalého vojenského kúpaliska kedysi veľmi navštevované, dnes schátralé, oplotené a zarastené. Aj vám chýba kúpalisko s atrakciami?

Múzeum – nádvorie ale aj fasáda múzea sa výrazne zlepšila po rekonštrukcii v roku 2009

Všeobecná informovanosť – najväčší problém v našom meste. Pohodu nemáme, rozhlas nepočujeme, noviny bývajú raz mesačne a web s úradnými tabuľami nie sú dostatočne informatívne. Pokiaľ sa nejedná o povinne zverejňovanú vec, tak sa ani nikto neunúva informovať verejnosť. Všetko spomínané má slúžiť občanom, ale zatiaľ to tak nevyzerá. Veď si skúste pozrieť koľko obyvateľov má mesto v tomto roku na oficiálnom webe.

Webkamera na námestí – správny krok ale slabá kvalita a chýba live stream

Neporiadok a odpad na ul. Trenčianska -stály problém, ktorý sa asi nedá riešiť. Nepomáha ani vynášanie odpadu vo veľkoobjemných kontajneroch. Pokuty nemajú ani význam, lebo sa nedá od dotyčných vymáhať peniaze.

Obvodné oddelenie PZ v zrekonštruovaných priestoroch kasární

Ruiny pri bývalom závode Henkel – toto ani nemá zmysel komentovať. Čo to je? Kto je vlastníkom? A prečo sa s tým nič nerobí?

Nová pobočka Slovenskej pošty

Koše na odpadky – nedostatok košov už dávnejšie spôsobuje neporiadok po celom mesta, aj na námestí.

Zrekonštruovaná železničná trať – trať a nástupištia vyzerajú celkom dobre, iné je to však s polozrekonštruovanou budovou stanice, ktorá je odstrašujúca pre cestujúcich. Naposledy pribudli výťahy a plastové okná.

Obchvat cez ul. Banskú s napojením na ul. Trenčiansku a Piešťanskú – vyriešilo by to dopravu v centre mesta a ničenie ciest nákladnými autami prechádzajúcimi cez mesto.

Chodník – Odborárska ul. – čo celé roky nebolo možné, zrazu pred voľbami upravili povrch na Odborárskej ulici od IV.ZŠ smerom k svetelnej križovatke. Dôležitý je však účel chodníka a ten určite plní.

Skate-park – už niekoľkokrát sa pokúšali mladí občania nášho mesta o obnovu skateparku, ktorý im zrušili pri športovej hale kvôli nadmernému hluku. Ešte doteraz sa nepodarilo nájsť vhodné riešenie.

TIK – Turisticko-informačná kancelária Nové Mesto nad Váhom

– konečne existuje v meste niečo čo prezentuje naše mesto a poskytuje služby pre turistov ak tu vôbec nejakí chodia.

Budovy vo vlastníctve mesta – na obrázku jedna z nich. Mesto pýta veľké peniaze za malé priestory vo veľmi nevyhovujúcom stave. Tu pred opravou strechy pršalo cez dve poschodia až do Admiralu. To čo by niekto opravil za týždeň, tak toto opravovali aj mesiac.

Kniha o Novom Meste nad Váhom: Mesto na pravom brehu Váhu – po takmer 10 rokoch vznikla nová publikácia o našom meste. Autorom je Martin Kolesár. Niektoré fotografie v knihe som fotil ja ešte v začiatkoch.

Väčšie nákupné centrum typu Max či Aupark – takmer každý Novomesťan chodí do Trenčína či už za zábavou alebo na nákupy, pretože tu majú veľké centrá kde nájdu všetko na jednom mieste. Je problém tu pritiahnuť Max alebo niečo podobné? Ľudia by určite radšej chodili sem ak by mali kde. Tu však nájdu približne 9 čínskych obchodov len na námestí a v okolí.

Deň otvorených dverí v R.-k. kostole – významný deň, kedy sa otvorili celý kostol, podzemné krypty, veža kostola, prepoštský palác a ďalšie priestory pre verejnosť. Dúfam, že sa takéto dni budú opakovať častejšie. Výborná atrakcia pre zatiaľ mizerný cestovný ruch v našom meste.


Aquapark – doposiaľ sa nezačalo s výstavbou, kvôli tzv. kríze, na ktorú sa obracia takmer každá firma. Banky nechcú požičiavať peniaze a už vôbec nie na takýto veľký projekt. Ale vyčkávanie s výstavbou sa im nemusí oplatiť. Čím sa skôr začne, tým lepšie pre mesto a cestovný ruch.

Spoločenská miestnosť na stužkové a iné akcie – malo by to údajne vyriešiť kino, ktoré sa má prerobiť na tieto účely. Pritom v kasárňach sa nachádzajú vhodné priestory na takéto akcie.

Cyklistické cesty – cesta na Zelenú vodu či do Tesca by potrebovala takéto cesty, pretože sa tu pohybuje obrovský počet chodcov a cyklistov a často dochádza ku kolíziám

Pači sa ti to? Prosím, zdieľaj to.